Nie wiadomo, jak zgłosić w urzędzie stałe miejsce prowadzenia działalności
Kwestia, czy podmioty zagraniczne, zarejestrowane w Polsce wyłącznie na potrzeby VAT, posiadają tu stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, nabrała znaczenia do tego stopnia, że MF planuje wydać interpretację ogólną.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 i 2 oraz art. 53 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr 282/2011, w celu prawidłowej interpretacji, czy dany podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w państwie innym, niż miejsce siedziby, potrzebne jest łącze spełnienie trzech warunków:
> posiadanie odpowiedniego zaplecza personalnego oraz
> wyposażenia technicznego,
– a ponadto oba wskazane powyżej uwarunkowania, muszą charakteryzować się
> wystarczającą stałością oraz samodzielnością, niezbędną do podejmowania decyzji dotyczących świadczenia usług z tego miejsca bądź dla potrzeb tego miejsca.
Dlatego działalność musi być prowadzona w tym miejscu nie w sposób przemijający czy okresowy. Dodatkowo warto wskazać, że korzystanie z zaplecza personalnego i technicznego innych podmiotów jest tożsame z wykorzystywaniem własnych zasobów.
Istotne jest również, aby posiadane zasoby umożliwiały odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. W orzecznictwie przyjęło się, że przejawem konsumowania nabywanych usług jest dokonywanie czynności podlegających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta